7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد


در رفتن عملکرد علمی انسان ابعاد مختلفی دارد، اما یکی از جالب ترین ابعاد برای افراد سوابق علمی است. این رکوردها در هر زمانی قابل ثبت هستند، اما در اینجا به معرفی 6 رکورد جالب علم در سال 2021 می پردازیم. چنین نوشته هایی، علیرغم ماهیت علمی شان، می توانند برای بسیاری از افراد جالب باشند. در زیر می توانید این 6 رکورد علمی را در یک نگاه ببینید.

1. قدیمی ترین سیاهچاله غول پیکر

13 میلیارد سال پیش، زمانی که جهان تنها 670 میلیون سال سن داشت، سیاهچاله ای با جرم 1.6 میلیارد خورشید متولد شد. این سیاهچاله باشکوه تازه کشف شده است J0313-1806 این سیاهچاله دو برابر سنگین تر از رکورددار قبلی و با قدمت 20 میلیون سال، قدیمی ترین سیاهچاله شناخته شده است. ستاره شناسان می گویند هیولای باستانی آنقدر بزرگ است که ایده چگونگی شکل گیری سیاهچاله غول پیکر را به چالش می کشد.

2. کمترین مقدار جاذبه

به گفته اسحاق نیوتن و آلبرت انیشتین، هر جسمی با جرم، گرانش دارد، حتی اگر دیدن آن دشوار باشد. اکنون دانشمندان گرانش یک توپ طلا را با عرض 2 میلی متر و وزن 90 میلی گرم اندازه گیری کرده اند. کشش های کوچک نشان می دهد که گرانش حتی برای توده های کوچک نیز رفتار قابل پیش بینی دارد. البته این مسیر به پایان نرسیده است و محققان همچنان می‌خواهند بدانند گرانش در مقیاس کوانتومی کوچک چگونه رفتار می‌کند، جایی که ممکن است قوانین مختلف فیزیک اعمال شوند.

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

3. قدیمی ترین حریف

پتروسار 160 میلیونی با نام مستعار میمون داکتیل اکنون اولین حیوان شناخته شده ای است که با انگشت شست مخالفت می کند. شست مخالف به این معنی است که انگشت شست در سمت مخالف موقعیت فعلی خود قرار دارد. این خزنده که رسماً Kunpengopterus antipollicatus نامیده می شود، احتمالاً دارای انگشتان شست و مفاصل الاستیک بوده است که برای بالا رفتن یا عبور از درختان در شمال شرقی چین امروزی استفاده می شود. دانشمندان می گویند که این نوع شست می تواند به آنها در گرفتن حشرات و طعمه های دیگر کمک کند.

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

4. اولین مشاهده که سیاهچاله ستاره را بلعید

در سال 2021، برای اولین بار، یک سیاهچاله در حال خوردن یک ستاره نوترونی مشاهده شد. ستاره شناسان این رویداد را با اندازه گیری امواج گرانشی ساطع شده از برخورد و در نهایت رسیدن به زمین شناسایی کردند. شایان ذکر است که تمامی منابع شناخته شده قبلی این امواج در فضا تا کنون با دو ستاره نوترونی یا دو جرم در حال برخورد یکسان مانند دو سیاهچاله مرتبط بوده اند و هرگز چنین امواجی در هنگام بلعیده شدن یک ستاره توسط سیاهچاله دریافت نشده است. سوراخ

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

5. قدیمی ترین DNA جانوری کشف شده

دندان‌های ماموت سیبری که یک میلیون سال پیش می‌زیست، قدیمی‌ترین DNA موجود در حیوانات را فراهم می‌کند. رکورد قبلی مربوط به DNA یک اسب فسیلی 700000 ساله بود. دانشمندان می گویند اکتشافات جدید می تواند DNA را به زندگی نزدیکتر کند. علاوه بر این، ژن های ماموت یافت شده نشان می دهد که آنها ممکن است از یک گونه ناشناخته باشند.

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

6. بازماندگان انسان نما

در تقسیم بندی نسل بشر، گروهی مرموز به نام دنیسووان ها وجود دارد دنیسوان ها با شاخه بزرگی از آنتروپومورف ها یا انسان سانان مرتبط بود. شاید دنیسووان ها میلیون ها سال پیش منقرض شده باشند، اما متأسفانه آنها اطلاعات زیادی منتشر نکرده اند و امروزه اطلاعات کمی در مورد آنها وجود دارد. با این وجود، یک تجزیه و تحلیل ژنتیکی جدید نشان داده است که منشاء مستطیل ماگبوکون فیلیپین حدود 5 درصد از DNA خود را از مردم دنیسووا دریافت کرد. این بالاترین سطح موجود در Denisovan در سراسر جهان است. محققان از نتایج به همراه نشانگرهای ژنتیکی گروه های دیگر حامل های DNA Denisovani برای ردیابی حرکات این اجداد باستانی انسان در جنوب شرقی آسیا، پاپوآ گینه نو و استرالیا استفاده می کنند.

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

7. لمس خورشید

برای اولین بار در تاریخ، کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا اکنون ذرات و نمونه های میدان مغناطیسی را از جو فوقانی خورشید که به عنوان تاج خورشیدی شناخته می شود، گرفته است. کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا این نقطه عطف را در یک کنفرانس خبری در 14 دسامبر در نشست اتحادیه ژئوفیزیک پاییز 2021 در نیواورلئان اعلام کرد. کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا اولین فضاپیمایی است که رسما از جو بیرونی خورشید یا تاج خورشیدی عبور کرد.

7 رکورد علمی شگفت انگیز که در سال 2021 ثبت شد

منبع: ساینس نیوز

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliances