Omicron با ما چه خواهد کرد؟یک متخصص اپیدمیولوژی با تاکید بر لزوم حضور تیم‌های واکنش سریع در کشور برای مقابله با کانون‌های میکرون گفت: آمار فوتی‌ها افزایش می‌یابد بنابراین باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید سوری در تشریح وضعیت امیکرون ها در کشور گفت: از حدود دو ماه پیش بحث جدی در مورد اومیکرون ها و نگرانی هایی در کشور مطرح شد. نگرانی این بود که ویروس از طریق سفرها و سفرهایی از اروپا، ترکیه و … وارد کشور شود یا از طریق سفرهایی که در صورت مهاجرت از دبی و … داشتیم. کنترل مرزها ممکن است در آن زمان تأثیر جدی داشته باشد، اما انتظارات برآورده نشد و نرخ بالای شیوع امگا 3 منجر به کشف موارد بیماری در سراسر کشور در مدت کوتاهی شد.

علائم omikron چند هفته قبل از شروع شروع کاهش یافت.

وی افزود: اکنون شروع ششمین پیک کرونا با اومیکرون اعلام شده است، اما نشانه های ورود به قله ششم از چند هفته پیش در برخی استان ها کاملاً مشخص بود و هشدارهای لازم داده شد، اما شاید برخی آسان بود.

با آمکرون، موارد ابتلا به کرونا در کشور تا 5 بار در هفته افزایش یافت

سوری ادامه داد: شرایط کنونی به گونه ای است که بیماری با استرس اومیکرون به سرعت در حال گسترش است، به طور متوسط ​​هفته ای سه تا پنج بار ابتلا به آن افزایش می یابد، به عنوان مثال اگر فرض کنیم که اکنون 100 مورد پس از شناسایی موارد، تعداد آن ها افزایش می یابد. موارد از 300 به 500 در هفته آینده و از 1000 به 2500 در هفته آینده افزایش می یابد. ما محدودیت زمانی داریم. کمبود زمان به این معنی است که شما زمان زیادی برای اجرای برنامه کنترل ندارید که مدیریت همه گیر را دشوار می کند.

برخورد با پیک ششم نیازمند «پاسخ فوری» است.

وی گفت: در شرایطی که زمان زیادی برای برنامه ریزی و اقدام وجود ندارد، واکنش فوری لازم است. در این راستا طبیعتاً باید به سمت برنامه های بازگشت کوتاه مدت و فوری برویم.

وی گفت: در عین حال ابتدا باید اطلاعات مربوط به کرونا در اختیار کارشناسان قرار گیرد تا آن ها به طور کامل آن را تجزیه و تحلیل کنند. تجزیه و تحلیل با توصیف اطلاعات متفاوت است و به این معنی است که ما می توانیم انواع مختلف همه گیری ها را شناسایی و برنامه ریزی کنیم و به سرعت عمل کنیم. اینها کار تیم های واکنش سریع بود. متاسفانه در چند ماه اخیر که تیم های واکنش سریع حذف شده اند، هیچ جایگزین دیگری در نظر گرفته نشده است و نمی دانم چرا.

وزارت بهداشت فضا را برای حضور کارشناسان باز کرد.

سوری افزود: زمانی که مسئولیت تیم واکنش سریع را بر عهده داشتم، پیشقدم شدیم تا به محض مشاهده مرکز آلایندگی با تیم های کارشناسی مربوطه به مرکز آلایندگی رفته و سعی در کنترل سریع محل کنیم.در خوزستان برای به عنوان مثال، ما برای یک نوع بتا اقدام فوری انجام دادیم که نرخ انتشار را کاهش داد و ما اثر بتا زیادی در کشور مشاهده نکردیم. حتی در حوزه دلتا با وجود اینکه شدت و بیماری زایی آن بسیار بالا بود، اما در سیستان و بلوچستان کاملا آن را کنترل کردیم. در این مورد نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت بین دو کشور این است که چگونه می توانند بار اپیدمی را کاهش دهند.

وی افزود: در عین حال باری تنها بر دوش مرگ نیست، بلکه بار اقتصادی، روانی، اجتماعی و … نیز بر دوش است. برای رسیدن به این نتیجه اقدامات ویژه عمیقی لازم است. به نظر من وزارت بهداشت باید فضای بازتری را برای همکاری و مشارکت کارشناسان در تحلیل اپیدمی کرونا فراهم کند. این فضا اکنون تا حدودی محدود و مسدود شده است. افرادی که در این زمینه کار کرده اند و تجربه کسب کرده اند زیاد گوش نمی دهند. در عین حال بحث بر سر پست های مدیریتی و… نیست، بلکه بر سر عبور از این شرایط است. وزارت بهداشت به تنهایی قادر به غلبه بر این مشکل نیست و همکاری بین انتخاباتی، حداکثرسازی منابع و استفاده از مراکز تحقیقاتی ضروری است. بستن معنی نداره اکنون خلاء کامل در تیم های واکنش سریع وجود دارد، این یک موضوع شخصی نیست، این روند باید سریع پیش برود.

به تنهایی نمی توان به واکسیناسیون اعتماد کرد

وی گفت: در حال حاضر مسائلی وجود دارد که بسیار مهم است، بحث واکسیناسیون رو به رشد است که باید فوراً خلأ واکسیناسیون را پر کنیم، واضح است که اثربخشی واکسن ها رو به کاهش است زیرا دولت ها و کشورها در حال حرکت هستند. به دوز سوم و چهارم می رسد، بنابراین واکسن ها به تنهایی قابل شمارش نیستند.

سوری گفت: به طور طبیعی، واکسیناسیون یکی از موثرترین مداخلات برای شکستن زنجیره انتقال است. خوشبختانه در حال حاضر یک واکسن وجود دارد، اما ویروس نیز در حال واکنش و مقاومت در برابر این واکسن ها است. بنابراین، اثربخشی واکسن ها در برابر سویه های جدید کاهش می یابد. در این مورد، برای حفظ اثربخشی باید تزریق های تقویت کننده و تقویت کننده انجام شود. اثر اصلی واکسن در حال حاضر بر شدت پاتوژن است. افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند کمتر در بیمارستان بستری می شوند و احتمال مرگ کمتر است و واکسیناسیون مهم است، اما نه تنها قابل اعتماد است، بلکه به افراد کمک می کند تا سالم بمانند. دنبال کرد.

ماندگاری 8 روزه Omicron روی پوست و سطوح

او گفت: “یک مطالعه جدید نشان داده است که اُمکرون در پوست و سطوح بسیار بیشتر از نوع دلتا و انواع قبلی دوام می آورد.” وی گفت: هیچ یک از انواع قبلی کرونا بیش از 20 ساعت روی پوست و سطوح باقی نمی ماند، اما اکنون تحقیقات نشان می دهد که Omicron می تواند تا 8 روز روی پوست و سطوح باقی بماند. استفاده از فاصله و ماسک بسیار مهم است و برای این موارد باید یک اسکن ملی انجام شود تا مردم بتوانند از این مکان به ظاهر عادی خارج شوند.در سطح شهر ما هیچ نشانه ای از تحرک بالا نمی بینیم.برخورد با فحاشی یعنی جامعه در حال ترویج عادی خود است. رفتار و ویروس کار خود را انجام می دهد، بنابراین مردم باید شرایط جدید را بهتر درک کنند و از خود و زندگی خود محافظت کنند.

فراوانی بستری شدن در بیمارستان و مرگ؛ 2 تا 4 هفته دیگر

وی گفت: هنوز به اوج بیماری که منجر به فوت و بستری شدن شدید در بیمارستان می شود، نرسیده ایم. پس باید خیلی آماده باشیم.

لزوم شناسایی بیماری های عفونی

وی گفت: نکته دیگر بحث ارزیابی و آزمون است. برای شناسایی بیماری های عفونی باید سریع عمل کنیم. باید به زودی اجرایی شود. در غیر این صورت نمی توانیم به نتیجه مطلوب برسیم. در نهایت هدف ما باید کاهش بار omicron ها باشد. اگر مدیریت نشوند، ممکن است به بیراهه رها شوند و راه درست را گم کنند. از آنجایی که موارد بدون علامت و بدون علامت بسیار زیاد است، بسیاری از افراد از ابتلای خود آگاه نیستند و می توانند بیماری را منتقل کنند.

شرایط امن برای بازگشایی

وی در خصوص روند بازگشایی به ویژه در مدارس و دانشگاه ها گفت: معتقدم جامعه با محدودیت و محدودیت نمی تواند در درازمدت دوام بیاورد اما باید به سمت زندگی عادی حرکت کرد. با این حال، حرکت به سمت یک زندگی عادی نیاز به اندازه گیری، صبر و نظارت، نظارت و ارزیابی فرآیند دارد. اینطور نیست که یک کلید بزنیم و همه معمولاً به کلاس بروند و دوباره کلید را بزنیم و همه چیز را تعطیل کنیم. این یک طیف است و باید به یک طیف منتقل شود. اگر نگران هستیم، راه حل راه اندازی یک سیستم مراقبت فعال، نظارت بر مدارس، نظارت بر سلامت کودکان، انتقال ویروس و سطوح ایمنی و شناسایی این مناطق است. در حال حاضر این سیستم مراقبت فعال در بازگشایی وجود ندارد و می‌تواند باعث بیماری شود، اما از طرفی تنها راه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها نیست، زیرا می‌تواند منجر به مسائل آموزشی، اجتماعی، آسیب‌های شدید شود. کیفیت و غیره تعطیلات پر از پیچیدگی نه سرگرم کننده است و نه راحت. نباید فقط به یک جهت نگاه کرد. بهترین گزینه بسته نشدن یا بازگشایی کامل بدون کنترل، نظارت و نگهداری است، بلکه بهترین گزینه بازگشایی با نظارت، مراقبت و ارزیابی کامل است.

در شرایط Omicron، محدودیت 50٪ در محیط های بسته مورد نیاز است.

وی در خصوص تراکم حمل و نقل عمومی، تئاتر و سینما گفت: البته باید در این مناطق محدودیت هایی وجود داشته باشد. با توجه به تغییرات هشداری که سازمان بهداشت جهانی اومکرون را خطرناک اعلام کرده است، باید حداقل 50 درصد از تجمعات در داخل خانه و 25 درصد در فضای باز را محدود کنیم و این باید در اسرع وقت انجام شود.

رسیدن به قله Omicron; شاید قبل از عید

سوری در خصوص مرگ و میر امیکرون ها گفت: میزان مرگ و میر امیکرون ها کمتر از دلتا است اما فراوانی و بروز امیکرون ها بیشتر است. به عنوان مثال، این بدان معناست که اگر یک نفر با ویروس دلتا وارد جامعه شود، در یک ماه 100 نفر مبتلا می شوند، اما در Omicron 500 نفر مبتلا می شوند که می تواند خطرناک باشد.

وی گفت: در این شرایط رسیدن به نرخ سه رقمی مرگ و میر غیرممکن نیست. در عین حال اوج ششمین اوج دوام چندانی نداشت و احتمالا تا قبل از عید نوروز شاهد آن خواهیم بود. البته پیش بینی یک اپیدمی کار آسانی نیست. زیرا ما مواد لازم برای تغییر رفتار ویروس را نداریم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم