Omicron چقدر به شما نزدیک است؟


در رفتن تعداد پرونده های ثابت Omicron به 15 مورد رسیده است. این شیوع هفته گذشته پس از تشکیل اولین مورد در ایران از امارات شناسایی شد. ستاد ملی کرونا در حال حاضر محدودیت هایی را برای گردشگری اعمال کرده است تا از گسترش گونه های جدید کرونا جلوگیری کند. بر این اساس ورود گردشگران خارجی از مرزهای زمینی و دریایی ممنوع است. البته با توجه به این ممنوعیت، امتحانات میان ترم و میان ترم به صورت انفرادی در مدارس و همچنین کلاس ها برگزار می شود. هر دو تصمیم انتقاداتی را به دنبال داشته است.

به گزارش فرارو، در حال حاضر ستاد ملی کرونا اعلام کرده است که ورود گردشگران خارجی به ایران را برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا ممنوع کرده است.

اما فعالان گردشگری با این موضوع موافق نیستند. حرمت الله رفیع، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در گفت وگو با ایسنا، گفت: گردشگری عامل اصلی شیوع ویروس کرونا بوده و نیست.

او می گوید اگر این گردشگر عامل شیوع این ویروس در ایران است چرا هنوز ثبت نشده است؟

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، هلند، سوئیس، فرانسه و ایرلند، ورود گردشگران خارجی به این منطقه را ممنوع کرده اند، در حالی که فعالان گردشگری گروگان هستند.

منتقدان در خصوص برگزاری امتحانات و کلاس‌های حضوری، عدم محدودیت و عدم برگزاری کلاس‌ها و امتحانات مدارس را تناقض آشکار در سیستم تصمیم‌گیری دولت در مورد کنترل کرونا می‌دانند.

مطالعات نشان داده است که ستاد ملی کرونا هنوز این تصمیم را نگرفته است. اما مسئولان وزارت معارف در حال حاضر برنامه دارند تا در امتحانات و کلاس ها حضوری شرکت کنند.

اما گروه پاتولوژیست های واگیر بر این عقیده هستند که قبل از شیوع استرس باید اقدامات پیشگیرانه و پیشگیرانه انجام شود. بنابراین پس از گسترش Omicron نمی توان به این محدودیت ها استناد کرد.

اپیدمی Omicron چقدر طول می کشد؟

محققان و اپیدمیولوژیست ها بر این باورند که انتشار کورونا اومیکرون بسیار بیشتر از دلتا است. بنابراین طولی نمی کشد که Omicron به یک تیپ غالب تبدیل می شود و به ما نزدیک می شود.

پیش از این، برخی از متخصصان بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست‌های ایرانی مدعی شده بودند که پس از ظهور اولین موارد اومیکرون، انتشار سویه‌های جدید حدود 17 روز طول می‌کشد.

این در حالی است که تا حدود 100 روز دیگر دلتای کرونا غالب خواهد شد.

با این حال، در اطلاعیه اخیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات کمیته علمی کرونا پیش‌بینی شد که موج واضح و بزرگی از موارد ابتلا به کرونا در هفته سوم و چهارم ژانویه شکل خواهد گرفت.

نسبت Omicron در ایران چقدر است؟

Omicron چقدر به شما نزدیک است؟در همین راستا حمید ثوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفتگوی فرعون او گفت: «امیکرون در حال حاضر در بیشتر نقاط ایران پراکنده است، اما از آنجایی که کشور ما سیستم ژنومی ندارد، نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم که بیشتر موارد در کجاست. البته، با توجه به اینکه بسیاری از موارد بدون علامت و برخی خفیف هستند و میزان انتشار omicron بالاست، تحلیل من این است که شما باید فرض کنید که هیچ یک از مناطق شما بدون omicron نیستند. اما زمانی که این سویه غالب شود، بستگی به انتشار و انتشار ویروس در جامعه دارد. البته این کار زیاد طول نخواهد کشید. بنابراین، مهم است که آماده شوید.

وی در ادامه افزود: نکاتی قابل تامل است تا در تحلیل شرایط اشتباه نشود. اولین نکته این است که رنگ شهر برای تحلیل شرایط مناسب نیست و باید از این قاعده صرف نظر کرد. هر چه زودتر این موضوع کنار گذاشته شود، زودتر در تحلیل وضعیت دچار اشتباه می شوید. ثانیاً، ما نباید از تعداد بستری ها و مرگ و میرهای فعلی خوشحال باشیم. زیرا قرار است شاهد گسترش Omicron در ایران به صورت انفجاری باشیم. همانطور که فوران Omicron را در اروپا و آفریقای جنوبی مشاهده کردیم.

این استاد اپیدمیولوژی در ادامه گفت: نکته بعدی این است که با ساده‌سازی و عادی‌سازی شرایط، مردم را از نظام سلامت و کل سیستم مدیریت کرونا غافلگیر نکنیم. بنابراین این موضوع باید بسیار جدی گرفته شود. البته جدی گرفتن آن مستلزم یک سری درمان های مردمی است که ساده ترین آنها رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه همچنان مهم ترین مسائل کشور به مدیریت کرونا از جمله کنترل مرزها، کنترل تردد، تغییرات سریع و به موقع مربوط می شود. اما سیستم مدیریت کرونا کشور ما باید بتواند به اقدامات جدید برای کنترل و جلوگیری از آن واکنش سریع نشان دهد.» اما ضمانت اجرا خیلی قوی نیست یا مشخص نیست اقدامی که انجام می دهیم چقدر موثر و پرهزینه است.

ثوری افزود: انواع Omicron که در حال حاضر در کشور عرضه می شود آخرین آنها نخواهد بود و احتمالا در ماه های آینده شاهد انواع جدید آن خواهیم بود. اما مهم این است که ما برای رویارویی با شرایط جدیدی که تحمیل شده است آماده باشیم و بتوانیم به سرعت واکنش نشان دهیم و اثرات همه گیری را در سریع ترین زمان ممکن تشخیص دهیم.

در شرایط کنونی، اعمال تحریم ها فایده چندانی ندارد

وی محدودیت های گردشگری و عدم اعمال محدودیت برای حضور در امتحانات و کلاس های مدارس را مورد اشاره قرار داد و گفت: هفته گذشته در مرز آذربایجان غربی بودم که بیشترین تردد زمینی در آنجا گزارش شده است. اما کنترل بهداشت مرزی به اندازه مورد نیاز در همه گیری دیده نشده است. طبیعتاً این مرزها و مبادی ورودی، مهم ترین راه ورود گونه های جدید و گسترش اپیدمی در کشور است. اما نکته اینجاست که وقتی در مورد نقاط ورودی صحبت می کنیم، مخصوصا انواعی مانند Omicron، سرعت انتشار آنها بسیار بالاست، مهم است که در اسرع وقت کنترل شود. اما به محض انتشار، تأثیری نخواهد داشت. بنابراین، سرعت عمل برای شناسایی موارد جدید مهم است. پس از آن، افراد آلوده شناسایی شده باید در اسرع وقت تحت مراقبت و نظارت قرار گیرند. علاوه بر این، تماس نزدیک باید به دلیل ورود افراد آلوده، مشکوک یا بالقوه پیگیری شود. اما در شرایط کنونی نظارت و پایش موارد مثبت چندان کامل نیست و عملاً هر روز اثربخشی این مداخلات منفی بسیار کم است. پس نباید خیلی از دخالت های منفی خوشحال باشیم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در شرایط فعلی مراقبت از بیمار فعال، سیستم های تشخیصی فعال بیمار و اقدامات حفاظتی می تواند موثر باشد. اما اکنون، تنها چند روز پس از ورود Omicron به ایران، به سرعت گسترش یافته و بعید است که اقدام منفی موثر واقع شود. طبق آمار در حال حاضر 2000 مورد ابتلا به امیکرون در ایران وجود دارد که برخی از آنها محتمل و برخی تایید شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم